INTRASTAT to system gromadzenia danych stosowany do dostarczania informacji statystycznych dotyczących wywozów i przywozów towarów w ramach Unii Europejskiej nie będących przedmiotem zgłoszenia celnego. Przedsiębiorcy prowadzący wymianę towarową z państwami członkowskimi UE są zobowiązani do składania zgłoszeń INTRASTAT. Czym dokładanie jest zgłoszenie INTRASTAT? Jak należy je złożyć?
Wymiana handlowa między państwami członkowskimi Unii Europejskiej przypomina zwykłe transakcje krajowe. Nie ma tu obciążeń celnych, ani dodatkowych obowiązków. Może się jednak zdarzyć, że przedsiębiorcy dokonujący transakcji wewnątrzwspólnotowych będą zobowiązani do wykazania ich w stworzonym w tym celu statystycznym systemie Intrastat.
Kogo obowiązuje zgłoszenie Intrastat?
Mimo iż system Intrastat służy do zbierania informacji i ustalania stanu transakcji wewnątrzwspólnotowych, nie każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do składania zgłoszeń Intrastat. Zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązek składania deklaracji informacyjnych spoczywa na osobach fizycznych bądź prawnych oraz na jednostkach organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którzy są podatnikami VAT i dokonują wymiany z innymi państwami Europy i przekroczyli pewne ustalone progi. Progi na każdy rok podatkowy ogłasza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Oznacza to, że przedsiębiorcy muszą każdego roku weryfikować swoją wiedzę dotyczącą wysokości progów dla wywozu i przywozu towarów w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowych.
Jak i gdzie przekazywać deklaracje Intrastat?
Zgłoszenia Intrastat należy przekazać urzędowi właściwemu. W Polsce tę rolę pełni Izba Celna w Szczecinie. Deklaracje mogą być składane zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej. W przypadku tradycyjnych zgłoszeń papierowych należy pamiętać o obowiązku składania ich z użyciem dedykowanych do tego celu formularzy. Przedsiębiorcy wybierający drogę elektroniczną przekazania deklaracji Intrastat mogą zdecydować się na jej przekazanie:
- przez Internet,
- na nośniku danych CD-ROM,
- lub innym cyfrowym nośniku danych.
Składając deklarację Intrastat należy pamiętać o tym, że okresem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy, w trakcie którego przedsiębiorca dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia albo dostawy. Deklarację należy złożyć do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego będzie ona dotyczyć. Podmiot zobowiązany do składania deklaracji może również zdecydować się na przekazania informacji częściowych za okresy krótsze niż miesiąc. W tym przypadku należy dopilnować, żeby takie cząstkowe formularze łącznie objęły cały okres sprawozdawczy.