Agencja celna – czym się zajmuje?

Agencja celna wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest instytucją państwową, lecz jednostka handlową. Świadczy ona szereg usług na rzecz podmiotów gospodarczych, które zajmują się działalnością transportową, czyli przewozem i wywozem towarów oraz usług. Cała dokumentacja z tym związania, jak również pozostałe formalności są zlecane agencji celnej, dzięki czemu proces logistyczny jest znacząco ułatwiony i odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Działalność związana z importem i eksportem

Wszystkie produkty, które są przeznaczone do użytku własnego lub konsumpcji na terenie Unii Europejskiej wymagają wprowadzenia na rynek zgodnie z obowiązującymi procedurami. Niespełnienie wymogów polityki handlowej mogłoby prowadzić do dotkliwych kar, dlatego przedsiębiorcy dbają o dopełnienie wszystkich formalności. Z uwagi na to, że jest ich bardzo dużo, nie zawsze mogą zadbać o to sami. Często korzystają zatem ze wsparcia agencji celnej, która wspiera przy załatwianiu formalności i uiszczaniu wymaganych opłat, głównie celnych.

Tranzyt i transport międzynarodowy

Postępująca globalizacja i rozwój firm prowadzą do ich ekspansji na cały kontynent. To wiąże się nie tylko z pomnożeniem zysków, ale wcześniej – z dopełnieniem szeregu formalności. Przemieszczanie dóbr oraz osób na wszystkich trasach i czynności związane z załadunkiem, wyładunkiem i przeładunkiem oraz ponoszeniem opłat manipulacyjnych wiąże się z szeregiem obostrzeń. Ciężko na bieżąco śledzić procedury. Czasem lepiej jest powierzyć dozór nad procesami agencjom celnym znającym międzynarodowe przepisy i regulacje Konwencji WPT.

Inne usługi – Intrastat, świadectwa, MCS

Agencja celna stanowi wsparcie przedsiębiorców także w związku z innymi formalnościami i usługami. Np. Intrastat to system gromadzenia danych statystycznych na temat wywozów i przywozów towarów na terenie wspólnoty. Zgłoszenia należy składać po to, aby dostarczyć potrzebne dane i upłynnić obrót handlowy towarami. Niemniej ważne są świadectwa potwierdzające pochodzenie towarów. To tzw. certificate of origin, czyli paszport lub obywatelstwo towaru wymagane przed administrację celną kraju importera. Te i wiele innych usług związanych z realizacją przewozów oraz uiszczaniem opłat i dopełnianiem formalności załatwisz przy współpracy z agencją celną. Znajdź firmę prywatną, która świadczy usługi na wysokim i kompleksowym poziomie.

Dane kontaktowe

World Logic Customs Sp. z o.o.
05-800 Pruszków, ul. Parzniewska 4
Website: wlcpoland.pl

E-mail: office@wlcpoland.pl
Tel: (22) 738 11 50

NIP PL5342584515
REGON 380729442
KRS 0000739913
PLAEOC440000190162