Nawet doświadczonym specjalistom ds. eksportu i importu odprawa celna nastręcza wielu pytań i wątpliwości. Nic dziwnego – przepisy zmieniają się dynamicznie, a nieprzestrzeganie ich prowadzi do konsekwencji finansowych. Dowiedz się, jakie są obowiązki importera, a także jakie rodzaje odpraw celnych wyróżniamy.
Na czym polega odprawa celna?
Odprawa celna to nic innego jak kontrola dokumentacji przewożonych przez granicę towarów. Może dotyczyć całego transportu lub tylko niektórych jego elementów. Celem jest ustalenie, że ładunek faktyczny zgodny jest z ładunkiem deklarowanym, a cała procedura przewozu odbywa się zgodnie z międzynarodowymi standardami i przepisami w kraju docelowym.
Rodzaje odpraw celnych
Wyróżniamy kilka rodzajów odpraw celnych, w zależności od stopnia ich komplikacji czy dokładności. Wyróżniamy:
- odprawy czasowe – dotyczą towarów, które tylko przez pewien czas będą przebywały za granicą, np. na czas wystaw, targów czy spotkań biznesowych,
- odprawy ostateczne – towar odprawiony, po przekroczeniu granicy nie wraca już do poprzedniego miejsca, jest dystrybuowany na tamtejszym rynku,
- odprawy odroczone – przełożone w czasie w związku z brakiem wymaganych dokumentów lub innymi nieprawidłowościami.
Odprawy mogą być uproszczone lub zwykłe. Te pierwsze odbywają się na preferencyjnych warunkach, nie są tak dokładne, bo celnicy uznają przewoźnika i ładunki w samochodzie za niepodejrzane. Bardziej złożone procedury stosuje się w warunkach standardowych, co wymaga przedstawienia całego kompletu dokumentów. Wybór któregoś z wariantów wiąże się bezpośrednio także z opłacaniem podatku VAT, który może zostać odroczony w czasie.
Rola agencji w procedurach celnych
Z uwagi na to, że niektóre procedury celne są bardziej skomplikowane od innych albo przedsiębiorca działa w szerokim zakresie, wiele firm decyduje się na współpracę z agencjami celnymi. Są to firmy, które pomagają w załatwianiu formalności, informują o wysokości opłat do uiszczenia oraz pilnują dopełnienia procedur celnych. Na czas przerw w transporcie mogą udostępniać magazyny, a także dbać o to, żeby wszystkie dane o przewożonych ładunkach trafiły do głównej bazy. W zakresie ich kompetencji leży też przygotowywanie i przedstawianie świadectw o pochodzeniu i rodzaju produktów będących w transporcie. Zakres usług jest ustalany i wyceniany indywidualnie, dlatego w celu skorzystania z usług należy skontaktować się z wybraną firmą.